BMS Vállalatirányítási rendszer jellemzői
Legfontosabb jellemzők
Legfontosabb jellemzők
A controlling célja, hogy a vezetőség számára kimutassa, mely tevékenységek hogyan járultak hozzá a cég eredményéhez. Ez a szemléletmód végigvonul az egész rendszeren, vagyis már az analitikus adatok rögzítésénél látni lehet, hogy mivel összefüggésben merült fel az adott költségelem vagy bevétel, ezáltal nem kell utólagos adatrögzítéseket végezni a controlling-elemzések céljából. A controlling-modul a tényadatok megfelelő csoportosíthatósága mellett a megfelelően alábontott tervezést is biztosítja. A vezetői információs rendszerhez kiválasztott célszoftver segítségével lehetővé válik a controlling-információkból különféle jelentések készítése és az adatok grafikus ábrázolása az ügyviteli folyamatok során, megalapozva a stratégiai döntéseket.
A vállalatirányítási rendszer controlling-szemléletű felépítése lehetővé teszi továbbá, hogy az eredmény kimutatása az ún. vezetői számvitel szerint történjen, a főkönyvi adatok megfelelő átcsoportosításával. A controlling-kimutatások, -beszámolók a vállalat tevékenységének hatékonyságát tükrözik, és lehetővé teszik annak eldöntését, hogy a cég működése megfelelő-e vagy valamilyen új vezetői stratégia kidolgozására van szükség.
Az egyes modulok szinte teljeskörűen lefedik a vállalati tevékenységeket, profiltól függően. A rendszerbe a folyamatokhoz szükséges automatizmusok be vannak építve, amelyek ellenőrzési pontokat tartalmaznak. Ezek lehetővé teszik, hogy az ügyviteli feladatok mechanikus része automatikusan bonyolódjon, de ahol szakmai döntésre van szükség, ott a felhasználó beavatkozhasson az automatizált folyamatokba.
A vállalatirányítási rendszer elvi felépítése nagyszámú paraméterre (vezérlőadatra) épül, amely lehetővé teszi a rugalmas alkalmazkodást egyrészt a cég ügyviteli folyamataihoz, másrészt a környezeti elemek változásához. Ilyen környezeti elemek lehetnek a törvényi változások, valamint a cég tevékenységi körének bővülése, változása, amely a paraméterek átállításával, illetve új paraméterek felvételével hozzáigazítja a szoftvert a változásokhoz anélkül, hogy programmódosításra szükség lenne.
A szoftver magában foglalja mind az általános, jogszabályok által jól körülhatárolt, mind az ágazatspecifikus szakmai és ügyviteli folyamatok rendszerét. A rendszer korszerűen valósítja meg a vállalati tevékenységek folyamatmodelljét, amely integráltan, a teljes szoftver tekintetében közösen használt adatbázisokon valósul meg. A BMS vállalatirányítási rendszer viszonylag könnyen integrálható külső szoftverekkel is, ha azok megtartása stratégiai fontosságú.
Amennyiben a szervezeti felépítés, illetve a centralizált és decentralizált tevékenységek köre megváltozik, úgy ez a szoftveren átvezethető, amelyhez csak az új és a régi szervezeti egységek (költséghelyek, profitcenterek) egyértelmű összerendelésére és ennek alapján a változás előtti időszak adatainak konverziójára van szükség, programmódosítás nélkül. Ez is a rendszer hosszú távú alkalmazhatóságát teszi lehetővé.
A vállalatirányítási rendszer fontos jellemzője, hogy az egyes modulokhoz főkönyvi paraméterek adhatók meg, amelyek alapján az adott modul főkönyvi feladásai automatikusan állíthatók elő, és ezeket a számviteli modul képes fogadni a naplófajták segítségével. Lehetőség van ugyan a manuális könyvelésre is, de erre csak kivételes esetekben van szükség. A főkönyvi paraméterek az elsődleges főkönyvi számok mellett az ellenszámlára vonatkozó paramétereket is tartalmazzák. A főkönyvi számok mellett a gazdasági esemény jellegéhez kapcsolódóan megadhatók ún. egyéb kontírozási paraméterek, amelyek biztosítják, hogy költséghelyre, költségviselőre – pl. munkaszám, ágazat, objektum stb. – kimutathatók legyenek a költségek.
A BMS biztosítja az adatok magas szintű biztonságát, amelynek segítségével a felhasználók csak a részükre engedélyezett adatkört kérdezhetik le és módosíthatják. Ez érvényes az internetalapú funkciókra is, vagyis az adatbázis szervezése, az alkalmazott architektúra, alapszoftverek és hardvermegoldások biztonságossá teszik a publikus (internet) funkciók működtetését. Az IT rendszer architektúrájának tervezésekor az Ügyfelünk által elvárt működési biztonsági követelményeknek megfelelő megoldási javaslatokat dolgozunk ki.
A mérleg- és eredménykimutatások számviteli törvény szerinti felépítését a rendszer paraméterezhetően tartalmazza, így ezek beállításával az időszaki és év végi kimutatások automatikusan, tetszés szerinti időpontban elkészíthetők a főkönyv adataiból. Cégcsoport szinten a konszolidált mérleg- és eredménykimutatás, a controlling beszámolók elkészítése szintén paraméterezhető. A törvény változásait általában programmódosítás nélkül, a paraméterek átállításával lehet követni a rendszerben.